Свято Покрови в Україні має не лише релігійне значення, а й національне. Подія об'єднує українців і вказує нам на те, що завжди потрібно вірити у краще, а вищі сили обов'язково допоможуть здолати усі негаразди. В уявленні церкви та українських вірян Матір Божа постає втіленням доброти, любові та святості, тож свято, яке підкреслює ці риси Богоматері вшановується по-особливому.
Читайте Документальна вистава, концерт чи святкування: які події анонсували в Україні на 14 жовтня
Історія свята Покрови Пресвятої Богородиці
Як відомо, свято Покрови прийшло до нас із Візантії й було встановлене на Русі у другій половині ХІІ століття. Причиною заснування урочистості стало велике диво, яке описав святий Андрій Юродивий. На тодішню столицю Візантії – Константинополь напало військо озброєних язичників, які хотіли знищити місто. Вночі налякані жителі зібрались у Влахернській церкві Богородиці й молилися про захист до Пречистої Діви.
Що відомо про історію свята Покрови Пресвятої Богородиці
У храмі перебував і святий Андрій зі своїм учнем Єпіфанієм. Звершуючи палку молитву, вони побачили, як склепіння церкви розсувається, а небом іде Марія Діва, оточена янголами і небесним сяйвом. Пречиста заплакала і почала молитися сама, а потім підійшла до Престолу і зняла зі своєї голови накидку – омофор. Богородиця простягнула тканину над усіма, хто молився, захищаючи їх від ворогів. Така небесна підтримка дуже надихнула та підбадьорила містян, й не на жарт злякала язичників, які одразу почали втікати.
У Візантії така подія не прижилася, а прийшовши до Русі свято стало одним із найулюбленіших у народі. Українське козацтво настільки поважало Пречисту Діву, що обрало її своєю покровителькою, а ікона Покрови завжди супроводжувала козаків у всіх боях. Це свято надзвичайно сильно поєдналося з українською історією і набуло не лише значення церковної події, а й дня, який визначає нашу ідентичність.
Які традиції існують на Покрови
Традиційно на Покрови віряни відвідують Службу Божу, де моляться до Пречистої Марії й просять у неї заступництва і допомоги. До слова, в Україні багато храмів присвячених цьому святові, до прикладу, Покровська церква у селі Сутківці Хмельницької області.
Покрова-2021: традиції свята
Вважається, що Покрова Пречистої Богородиці є найсприятливішим днем для весілля чи сватання. Вірили, якщо закохані поберуться на Покрову, то Мати Божа триматиме їх під своїм захистом усе життя. Свято також дуже любили й незаміжні дівчата. Цього дня усі жінки, які хотіли вийти заміж молились до Богородиці з таким проханням.
Люди намагались завершити усі свої справи з господарством чи зібрати урожай до урочистостей, а саму подію провести у сімейному теплі і затишку. На Покрови заведено робити дари бідним і сиротам, а також обкурювати будинку димом від підпалених гілочок яблуні або вишні, аби притягти вдачу і благополуччя.
Що не можна робити на Покрову Пресвятої Богородиці-2021
- У свято заборонена будь-яка важка фізична праця. Не працюйте на городі і не займайтесь рукоділлям.
- Не відмовляйте, коли у вас попросять милостиню.
- Не лайтесь і не сваріться на Покрову.
- Не заздріть нікому.
- Колись вірили, що на Покрову дівчині не можна відмовляти хлопцю у залицяннях. Інакше вона ще декілька років буде самотньою.